niedziela, 3 lipca 2011

USA: Kolejne sankcje nałożone na Iran

Rząd Obamy rozszerzył sankcje na Iran na linię lotniczą i operatora portów.

Ogłoszone w czwartek we wspólnym oświadczeniu departamentów skarbu i stanu nowe sankcje, skierowano na Tidewater Middle East Co., która zarządza licznymi portami i liniami Iran Air.

W oświadczeniu powiedziano, że oba te podmioty mają związki z Irańską Gwardią Rewolucyjną, która już ma autoryzację do skutecznego kierowania rzekomym programem irańskiej broni nuklearnej.

Amerykańsko-Izraelski Komitet AIPAC pochwalił nowe sankcje. W wydanym oświadczeniu powiedział, że zachęcał prezydenta Obamę do „oparcia się na dzisiejszym działaniu przez pełne egzekwowanie prawa i nałożenie sankcji na firmy zagraniczne, które nadal prowadzą zakazany biznes z Iranem”.

Decyzja ta również zyskała uznanie sen. Marka Kirka (R-Illinois), który wyraził obawę, że administracja Obamy nie była wystarczająco zdecydowana na założenie sankcji w związku z odejściem na początku tego roku Stuarta Levey’ego, podsekretarza skarbu, który był architektem reżimu sankcji.

Kirk zasugerował, że teraz można potwierdzić Davida Cohena desygnowanego na następcę Levey’ego.

„Podsekretarz Cohen okazał się być godnym następcą byłego podsekretarza Levey’ego,” powiedział. „On ma moje zaufanie.”

Kirk wezwał administrację Obamy do współpracy z krajami europejskimi, aby dociskać Centralny Bank Iranu aż do jego „upadku”.

Tłumaczenie: Ola Gordon
Zdjęcie: Amin Tabrizi
Źródło oryginalne: JTA
Źródło polskie: Stop Syjonizmowi
za wolnemedia.net

1 komentarz:

  1. No i otwarcie powiedział o co chodzi: system bankowy Iranu jest niezależny od systemu EU i USA, czyli FED może im nagwizdać.

    OdpowiedzUsuń