czwartek, 16 czerwca 2011

FRANCJA: Kolejne ognisko zakaźne bakterią E. Coli

Według agencji Reutersa, ośmioro dzieci zostało przyjętych do szpitala w Lille w północnej Francji po zjedzeniu hamburgerów z wołowiny zakażonej szczepem bakterii E. coli.

Informację potwierdziła w czwartek lokalna służba zdrowia, co podsyciło obawy przed szerszym wybuchem epidemii. Urzędnicy powiedzieli, że te bakterie nie były takie same jak te ze śmiertelnego szczepu E. coli, od którego zginęło już 39 osób a rozchorowało się 3000 w większości w północnych Niemczech.

"Jesteśmy pewni, że nie jest to ten sam szczep, który odkryto w Niemczech" powiedzieli oficjele służby zdrowia z Nord-Pas-de-Calais.

Prywatna niemiecka sieć dyskontów Lidl wycofała partie zamrożonych kotletów wołowiny, które według władz były odpowiedzialne za francuskie infekcje. Opakowania były sprzedawane pod marką "Kraj steków" i według urzędników miały daty ważności 10, 11 i 12 maja.

W środę pięcioro dzieci w wieku od 20 miesięcy do ośmiu lat oraz z różnych miast w okolicy, zostało zabranych do szpitala w Lille. Wszystkie przypadki charakteryzowały się atakami krwawej biegunki.

Jedna z osób została szybko zwolniona, ale cztery wciąż są leczone w szpitalu. Trzy z nich są poddawane zabiegowi hemodializy, jest to metoda usuwania produktów przemiany materii z krwi w przypadku niewydolności nerek.

Troje dzieci zostało przyjętych do szpitala w czwartek, w jednym przypadku, według źródeł medycznych, było zagrożenia życia.


Źródło: http://ca.news.yahoo.com/e-coli-outbreak-france-5-children-hospital-112009356.ht...

1 komentarz:

  1. Dziwicie się? Jesteśmy zatruwani ze wszelkich stron (żywność, spaliny, chemtrails, chemia gosp) to i temu coraz cześciej chorujemy...
    https://www.youtube.com/watch?v=nQKX-JGnk24
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń